Logo
Wydrukuj tę stronę

APEL BURMISTRZA NOWEGO MIASTA LUBAWSKIEGO STOP SŁOWNEJ AGRESJI

APEL BURMISTRZA NOWEGO MIASTA LUBAWSKIEGO STOP SŁOWNEJ AGRESJI

Wobec wszechobecnej w przestrzeni publicznej i prywatnej (zarówno wirtualnej jak
i rzeczywistej) tzw. „mowy nienawiści”, my wszyscy stajemy przed koniecznością podjęcia działań prowadzących do złagodzenia języka komunikacji.

W okresie postępującej brutalizacji życia publicznego zadaniem każdego z nas jest  kształtowanie głównie wśród młodych ludzi szczególnego rodzaju wrażliwości i wyczulenia na wszelkie hejterskie oraz nawołujące do agresji wpisy internautów na różnych portalach internetowych i forach społecznościowych – zwłaszcza tych skierowanych w stronę konkretnych osób. Portale społecznościowe pełne są nienawiści i pogardy dla osób piastujących funkcje publiczne, ale też mających inny światopogląd, a tzw. hejtowanie stało się jednym ze sposobów komunikacji społecznej. 

Konstruktywna krytyka jest fundamentem demokratycznego państwa, jednakże należy w sposób stanowczy i bezdyskusyjny przekazywać młodemu pokoleniu, że niemoralne i nieetyczne jest nawoływanie do jakichkolwiek form przemocy wobec osób aktywnych społecznie. To samo dotyczy również takich zachowań z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej, tożsamości płciowej, wieku, niepełnosprawności lub orientacji seksualnej.

Należy mieć na uwadze, że zachowania takie prowadzą do psychicznego i moralnego niszczenia osób wrażliwych, często pozostawiając nieodwracalne skutki w psychice człowieka. Powodują też izolację w środowisku społecznym, a także przyczyniają się do niszczenia bliskich osoby hejtowanej.  

Wszyscy powinniśmy czuć się współodpowiedzialni za sposób prowadzenia komunikacji społecznej, szczególnie w sieci internetowej, dlatego proszę wszystkich czytelników Gazety o wyczulenie i wrażliwość na każdy atak słownej agresji w życiu publicznym i prywatnym oraz zrobienie wszystkiego ażeby zminimalizować hejtowanie w internecie.

Ostatnio zmienianywtorek, 22 styczeń 2019 12:10
Design © UM Nowe Miasto Lubawskie. All rights reserved.