Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues

A+ A A-

Wizyta nowomiejskiej młodzieży w partnerskim Okręgu Gurjewskim

Wizyta nowomiejskiej młodzieży w partnerskim Okręgu Gurjewskim

W dniach 9-13 września 2019 roku grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich w Nowym Mieście Lubawskim wraz opiekunami przebywała w zaprzyjaźnionym Okręgu Gurjewskim, w ramach projektu polsko-rosyjskiej wymiany młodzieży współfinansowanego ze środków Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie. Temat przewodni tegorocznej wymiany młodzieży brzmi: „To coś więcej niż hobby, to pasja! Na ile współczesny świat umożliwia nam samorealizację.”

Pobyt naszych uczniów obejmował realizację wspólnych zajęć z rówieśnikami ze "Szkoły Przyszłości" w Wielkim Isakowie oraz Gimnazjum w Gurjewsku. Program rozpoczęto zwiedzaniem szkoły w Gurjewsku i zapoznaniem się z nowoczesnymi technologiami wykorzystanymi w jej funkcjonowaniu. Na powitanie rozegrany został integracyjny międzynarodowy turniej siatkówki drużyn mieszanych rozwijający pasje sportowe uczestników. W programie wizyty realizowane były warsztaty kulinarne sprzyjające poznawaniu kuchni obu narodów i rozwojowi pasji kulinarnych. W mniejszych grupach mieszanych młodzież uczestniczyła we wspólnych lekcjach geografii, ekologii i języka francuskiego. Ciekawym doświadczeniem dla młodzieży okazały się wspólne zajęcia techniczne, w trakcie których wykonywano upominki z wykorzystaniem obrabiarki CNC, drukarki 3D i laserowego plotera.

Podczas zwiedzania muzeum "Fort XI" młodzież z Okręgu Gurjewskiego i z Nowego Miasta Lubawskiego poznała historię i rozwiązania techniczne stosowane podczas budowy fortyfikacji wokół ówczesnego Königsberga. Rówieśnicy brali udział w quizie historycznym rozwiązując różnorodne zagadki dotyczące fortu oraz realizując zadania sprawnościowe i ćwiczące orientację w terenie.

Z ciekawością młodzież polska i rosyjska podczas wizyty w muzeum poznawała życie i dorobek filozoficzny Immanuela Kanta oraz wspólnie dyskutowała o pasji poznawania otaczającego ich świata.

Wizyta w Obwodzie Kaliningradzkim była również okazją do wizyty polskiej młodzieży w kilku rodzinach swoich rówieśników – bowiem dotychczasowe kontakty zaowocowały już nawiązaniem wielu przyjaźni.

W czwartek 12 września 2019 roku młodzież uczestniczyła w spotkaniu z władzami Okręgu Gurjewskiego, podczas którego zapoznała się z sytuacją demograficzną i gospodarczą rejonu oraz programami kulturalnymi i oświatowymi realizowanymi przez samorząd.

Natomiast w piątek odbyło się podsumowanie projektu, w trakcie którego młodzież przedstawiła swoje wrażenia z realizacji dotychczasowych działań i wspólnie omawiała plan rewizyty w Nowym Mieście Lubawskim.

Przypomnieć warto, że kilka dni wcześniej, w dniach 6-8 września 2019 roku na Dniach Gurjewska przebywała oficjalna czteroosobowa delegacja naszego samorządu.

 

Ostatnio zmienianywtorek, 17 wrzesień 2019 12:05
Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem