Logo
Wydrukuj tę stronę

Wizyta nowomiejskich uczniów w partnerskim Rejonie Swietłogorskim

Wizyta nowomiejskich uczniów w partnerskim Rejonie Swietłogorskim

24 października 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim rozpoczęli wizytę w partnerskim Swietłogorsku w Obwodzie Kaliningradzkim w ramach wymiany młodzieży.

Uczniowie zwiedzali miasto Swietłogorsk i poznali historię miasta. Brali udział w warsztatach ceramicznych, podczas których młodzież wykonała własnoręcznie pamiątkowe magnesy. Drugi dzień pobytu w Rosji uczniowie rozpoczęli porannym spacerem po promenadzie. Następnie udali się do szkoły w Donskoje, gdzie spotkali się z przyjaciółmi biorącymi udział w wymianie polsko – rosyjskiej i projekcie „Badacze wody”. Wspólnie obejrzeli pokaz taneczny i sportowy przygotowany przez uczniów strony rosyjskiej. Wzięli udział w zajęciach lekcyjnych, a także zwiedzili szkołę. Mieli możliwość wejścia do cerkwi, gdzie za uprzejmością duchownego zapoznali się z obrządkiem prawosławnym. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie zamku średniowiecznego. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali historii tego miejsca, obejrzeli pokaz rycerski, a także wzięli udział w warsztatach rękodzieła. Wieczór zakończyli wspólnym ogniskiem.

W sobotę 26 października zaraz po śniadaniu uczniowie udali się na wycieczkę do Kaliningradu. Zwiedzili miasto, poznali jego historię, a także odwiedzili park rozrywki. Pełni wrażeń wrócili do hotelu na obiad. Po obiedzie pojechali do parku linowego, gdzie czekał na nich burmistrz Swietłogorska Władimir Bondarenko. Spotkanie to odbyło się w bardzo przyjaznej atmosferze. Burmistrz podziękował za gościnność podczas pobytu rosyjskiej młodzieży w Nowym Mieście Lubawskim i wyraził nadzieję, że czas spędzony w Swietłogorsku i okolicach minie równie atrakcyjnie. Zapewnił, że poczyni wszelkie starania, aby współpraca miedzy naszymi samorządami dalej się rozwijała.

Nowomiejscy uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w niedzielę zakończyli wizytę uroczystym podsumowaniem projektu. W sali konferencyjnej Hotelu Universal przywitał ich Burmistrz Swietłogorska, Pani Dyrektor zaprzyjaźnionej szkoły z Donskoje, a także opiekunowie grupy rosyjskiej. Młodzież i dzieci wrócili do domu szczęśliwi i pełni wrażeń z pobytu w Rosji.

 

Galeria

Design © UM Nowe Miasto Lubawskie. All rights reserved.