Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues

A+ A A-

Upamiętniono 80. rocznicę Czarnego Czwartku w Nowym Mieście Lubawskim

Upamiętniono 80. rocznicę Czarnego Czwartku w Nowym Mieście Lubawskim

W sobotę 7 grudnia 2019 roku dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń Czarnego Czwartku 1939 roku, społeczeństwo nowomiejskie uczciło pamięć 25 rozstrzelanych mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego i Lubawy.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji rozstrzelanych, w której uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, poczty sztandarowe, kombatanci, służby mundurowe, harcerze, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych oraz licznie zebrana nowomiejska młodzież.

Po zakończeniu uroczystości w bazylice p.w. Św. Tomasza Apostoła, przy akompaniamencie miejskiej orkiestry dętej, wszyscy zebrani udali się do miejsca kaźni mieszczącego się przy ulicy Działyńskich (dawna siedziba Selbstschutz) oraz na miejsce egzekucji piętnastu nowomieszczan przy ulicy 7 Grudnia, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

Przy pomniku zamordowanych 7 grudnia, po przedstawieniu rysu historycznego wydarzeń pamiętnego czwartku 1939 roku, odczytano apel poległych, zaś ks. Kanonik Zbigniew Markowski odmówił modlitwę za rozstrzelanych nowomieszczan.

Zwracając się do licznie zgromadzonych uczestników uroczystości, Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego mówił o potrzebie zachowania w pamięci wydarzeń Czarnego Czwartku jako lekcji historii i patriotyzmu oraz podziękował kombatantom i obecnym na uroczystości za udział w nowomiejskich obchodach 7 grudnia 1939 roku. Kierując słowo do zgromadzonej młodzieży, Burmistrz zaapelował o kultywowanie pamięci o ofiarach tragicznych wydarzeń w Nowym Mieście Lubawskim i Lubawie.

 

Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem