Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-

Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej

Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej

Pierwszego września 2017 roku o godz. 12.00 przy pomniku pod Nawrą odbyły się uroczystości związane z wybuchem II wojny światowej.
W obchodach 78. rocznicy napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę wzięli udział kombatanci, władze miasta i radni miejscy, przedstawiciele starostwa powiatowego, przedstawiciele Gminy Nowe Miasto Lubawskie, dyrektorzy miejskich jednostek organizacyjnych, komendanci służb mundurowych, harcerze, poczty sztandarowe organizacji pozarządowych i szkół oraz młodzież szkolna, kibice KS Drwęca i mieszkańcy.
Wszystkich przybyłych na uroczystość przywitał Zastępca Burmistrza Krzysztof Widźgowski i w swoim wystąpieniu oddał hołd poległym i pomordowanym w imię wolności naszej Ojczyzny. Głos zabrał również Ksiądz Kanonik Zbigniew Markowski. Rys historyczny przebiegu II wojny światowej przybliżył nauczyciel historii Jerzy Resicki, który poprowadził apel poległych i pomordowanych z terenu Nowego Miasta Lubawskiego i okolic.
Po oficjalnych wystąpieniach delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów i zapaliły symboliczne znicze. Podniosłej uroczystości towarzyszyły występy nowomiejskiej młodzieży.
Wcześniej przedstawiciele władz miasta złożyli symboliczne wiązanki kwiatów w miejscach pamięci – przy pomniku na ulicy 7-Grudnia, pod tablicą memoratywną siedziby Selbstschutz przy ulicy Działyńskich, na grobach polskich żołnierzy i pod krzyżem na cmentarzu parafialnym.
Burmistrz Józef Blank serdecznie dziękuje za tak liczne uczestnictwo mieszkańców i gości naszego miasta w uroczystości patriotycznej i oddanie hołdu osobom, które „za nasze dziś, oddali swoje jutro”.

Ostatnio zmienianypiątek, 08 wrzesień 2017 09:19
Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem