Przejdź do treści
Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 723.
  • JFile::read: Nie można otworzyć pliku: /home/umnml/ftp/media/k2/assets/js/k2.frontend.js?v=2.9.0&sitepath=/.
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-

Wycieczki edukacyjne w ramach unijnego projektu WOW „Odkrywanie świata” Wyróżniony

Wycieczki edukacyjne w ramach unijnego projektu WOW „Odkrywanie świata”

W dniu 16 października 2017 roku grupa 30 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lub. uczęszczających na zajęcia „Liczę i o zdrowie dbam w praktyce” w ramach projektu unijnego WOW odbyła. wycieczkę do Fiałek do „Wioski Mydlarskiej”.

Te warsztaty na długo pozostaną uczniom w pamięci, gdyż doświadczyli niezwykłej stymulacji zmysłu węchu. Zmysł ten w szkole pobudzany jest najrzadziej, dlatego zajęcia spotkały się z euforią. Cała grupa wraz z opiekunami własnoręcznie przygotowała prawdziwe, ekologiczne mydełka i sole do kąpieli. Na początku zapoznano się z historią powstania mydła. Później należało wybrać zapach, kolor i różne dodatki do mydeł. Wybór był ogromny, gdyż np. zapachów było kilkadziesiąt, jak również dodatków czy kształtów foremek. Dzieci kreowały własne mydełka dobierając kolor, zapach i dodatki. Układano własne kompozycje na mydełkach z ziół, suszu kwiatowego, drobinek kawy czy różnych nasion. Następnie wylano bazę mydlarską, która musiała zastygnąć. W tym czasie dzieci odbyły wizytę w starej pralni, gdzie mogły wypróbować stare, tradycyjne i zapomniane  już techniki prania, maglowania i prasowania.

Kolejnych wyborów grupa musiała dokonać komponując swoje sole do kąpieli. Tutaj również zaoferowano wiele dodatków. Spacer po parku krajobrazowym, ognisko z kiełbaskami to chwila na wspólne rozmowy i integrację grupy. Na koniec własnoręcznie wykonane produkty zostały pięknie zapakowane i zabrane do domu. Opiekę nad dziećmi sprawowały nauczycielki: Irena Światkowska, Lucyna Ben Nasr i Katarzyna Zapałowska.

Wcześniej, 10 października 2017 roku grupa uczniów uczestniczących w projekcie unijnym WOW „Odkrywanie świata” ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim wyjechała na wycieczkę do Warszawy.

Celem tego wyjazdu było samodzielne poznawanie praw przyrody, fizyki jak też doświadczanie nowoczesnej komunikacji językowej w Centrum Nauki Kopernik. W budynku mieszczą się stałe galerie pod nazwami : Świat w ruchu, Człowiek i środowisko, Korzenie cywilizacji, Strefa światła,  Wystawa Bzz, Re: generacja – moduł dla młodzieży od 14 roku życia. Zaraz przy wejściu uczestnicy obserwowali gigantyczne wahadło Foucault’a, które dowodzi o ruchu obrotowym Ziemi wokół własnej osi. Na różnych stanowiskach doświadczali między innymi  mieszania barw i rozszczepienia światła, odczuwali siłę trzęsienia ziemi, sterowali statkiem podwodnym, zmieniali kierunek trąby powietrznej, odkrywali powietrze, robili dziurę w wodzie, wytwarzali fale, majsterkowali trybami. Badali również siłę krzyku czy czas sprintu lub refleks.  Uczniowie wzięli udział w warsztacie „Mnemotechniki”, który pozwala szybciej i efektywniej zapamiętywać. Ciekawość wzbudził mini warsztat „Światłowody”, na którym dowiedzieli się, jak dokonuje się przesył informacji w telefonach i Internecie.

Oczekiwanym  miejscem pobytu był Stadion Narodowy. Wybudowano go w latach 2008 – 2011 w miejscu byłego Stadionu Dziesięciolecia z myślą o turnieju finałowym Mistrzostw Europy UEFA Euro 2012. Jest to wielofunkcyjny obiekt sportowy, przystosowany do organizacji widowisk sportowych, koncertów muzycznych i innych wydarzeń kulturalnych. Może też pełnić funkcje biurowe, handlowe, hotelowe oraz gastronomiczne. Obiekt może pomieścić na trybunach ponad 58 tys. kibiców. Stadion zawiera kilka poziomów tj. 10 pięter - część znajduje się pod poziomem boiska. Dzieci zwiedziły trasę „Piłkarskie emocje”, na której zobaczyły m.in. pomieszczenia strefy zawodniczej wykorzystywane podczas meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej. Wielkie wrażenie na wszystkich  zrobiła szatnia piłkarzy z kompletem koszulek zawodników, centrum medialne PGE Narodowego, które przeznaczone jest dla dziennikarzy”. Widok ogromnych trybun oraz płyty boiska to niezapomniane chwile.

Uczestnicy mieli też chwilę czasu, żeby zobaczyć Zamek Królewski, Stare Miasto i pospacerować po Krakowskim Przedmieściu. Po osiemu godzinach pobytu w Warszawie uczniowie wciąż odczuwali duży niedosyt, ale zbliżał się wieczór i trzeba było wracać do domu. Taką moc atrakcji przygotowali opiekunowie Irena Światkowska, Jarosław Kamiński i Jagoda Kowalska.

Ostatnio zmienianywtorek, 21 listopad 2017 14:54
1
1
0
s2sdefault
powered by social2s
Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem