Przejdź do treści
Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 723.
  • JFile::read: Nie można otworzyć pliku: /home/umnml/ftp/media/k2/assets/js/k2.frontend.js?v=2.9.0&sitepath=/.
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-

Podpisano umowę z wykonawcą na budowę obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego

Podpisano umowę z wykonawcą na budowę obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego

Z dużym zadowoleniem przyjmujemy fakt, że w piątek 2 lutego 2018 roku w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie podpisana została umowa z wykonawcą długo oczekiwanej obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego, budowanej w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-23.

Gospodarz miasta podkreśla, że początki starań o budowę obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego sięgają 2007 roku. Wtedy jednak już w początkowej fazie uzgodnień jeden z mieszkańców gminy Kurzętnik zablokował decyzje środowiskowe.

Temat obwodnicy w 2011 roku, ponownie został podjęty przez burmistrza Józefa Blanka, który wraz z wójtami sąsiadujących gmin Wojciechem Dereszewskim i Tomaszem Waruszewskim oraz samorządem powiatowym zabiegał o jej budowę. Jednym z takich działań było podjęcie przez Radę Miejską w Nowym Mieście Lubawskim w maju 2011 roku uchwały w sprawie sprzeciwu wobec opóźnień w pracach przygotowawczych do realizacji obwodnicy. Burmistrz przekazał wówczas również własny protest do Premiera RP, Marszałka Sejmu i Senatu oraz Parlamentarzystów naszego regionu. Takie działania podjął również samorząd powiatowy oraz rady gminy Kurzętnik i Nowe Miasto Lubawskie. Doszło również do spotkania samorządowców z osobą blokującą inwestycję.

Starania naszych samorządowców przyniosły efekty. W 2013 roku przychylny inwestycji samorząd województwa, a zwłaszcza ówczesny Marszałek Województwa Jacek Protas i mocno zabiegający o tę inwestycję ówczesny Wicemarszałek, a obecny Marszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin, wpisał obwodnicę Nowego Miasta Lubawskiego do Strategii Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. 

Nasi samorządowcy w tym czasie zabiegali o zabezpieczenie środków finansowych na obwodnicę, m.in. w GDDKiA w Warszawie oraz w samorządzie województwa. W 2013 roku Zarząd Województwa, widząc determinację naszych samorządowców ale i mieszkańców, wpisał budowę obwodnicy jako przedsięwzięcie priorytetowe do Mandatu Negocjacyjnego do Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Jak wiemy w 2014 roku negocjacje Kontraktu Terytorialnego w Brukseli zakończyły się sukcesem i zaakceptowane zostały przez stronę rządową. Tym samym zabezpieczone zostały środki finansowe z budżetu Unii Europejskiej na realizację budowy obwodnicy naszego miasta.  Dało to podstawę do przygotowanie oraz ogłoszenia procedur przetargowych i ostatecznego wyłonienia wykonawcy tej inwestycji. 

Po zabezpieczeniu środków finansowych, GDDKiA oddział w Olsztynie przystąpiła do uzyskiwania stosownych pozwoleń i uzgodnień. Wreszcie w drugiej połowie 2015 roku ogłoszony został przetarg na wyłonienie wykonawcy obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego. Procedura rozstrzygnięcia przetargu i wyłonienia wykonawcy trwała 2 lata. Przetarg został rozstrzygnięty w październiku 2017 roku, w którym spośród 18 oferentów wybrano konsorcjum firm w składzie: Lider – Porr S.A. z Warszawy oraz Partner – Porr Bau GmbH z Wiednia. Po analizie, rozstrzygnięcia przetargu, przez Urząd Zamówień Publicznych pozostało już tylko podpisanie umowy z wykonawcą.

Właśnie w dniu 2 lutego 2018 roku w Olsztynie złożono podpisy pod umową na budowę strategicznego odcinka drogi krajowej nr 15 w południowo-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego – obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego. Drogę o długości 18 km wykonawca zrealizuje w ciągu 34 miesięcy za 318,2 mln zł.

Umowę z wyłonionym wykonawcą (konsorcjum w składzie: Lider – Porr SA oraz Porr Bau GmbH z Austrii) podpisał Warmińsko-Mazurski Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z udziałem ministra infrastruktury i wojewody warmińsko-mazurskiego.

Obwodnica ominie Nowe Miasto Lubawskie od wschodu. Będzie drogą klasy GP o przekroju 2+1. Inwestycja zostanie zrealizowana w systemie „Projektuj i buduj”. Zadaniem wykonawcy będzie, przed przystąpieniem do prac budowlanych, wykonanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie wszelkich wymaganych uzgodnień i decyzji niezbędnych do zaprojektowania i zrealizowania inwestycji. Wybudowane zostaną 4 ronda oraz 13 obiektów inżynierskich: 8 wiaduktów, 1 przejście dla zwierząt górne, 3 przejścia dla zwierząt dolne oraz most nad rzeką Wel.

Podpisanie umowy z wykonawcą długo oczekiwanej obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego to bardzo dobry i ważny dzień dla mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego i regionu. Wszyscy widzimy jaką uciążliwością dla kierowców i naszych mieszkańców jest przebieg przez miasto drogi krajowej nr 15, a zwłaszcza tranzytu samochodów ciężarowych. Zdajemy sobie też sprawę z tego, że wraz z powstaniem obwodnicy, oprócz „odkorkowania” miasta, otworzy się przestrzeń na nowe tereny inwestycyjne przy obwodnicy.

Burmistrz Józef Blank bardzo dziękuje koleżankom i kolegom samorządowcom z naszego powiatu, samorządowi województwa, wszystkim zaangażowanym osobom za doprowadzenie do podpisania tej umowy oraz wszystkim wspierającym nas w staraniach o budowę tej kluczowej inwestycji. Gospodarz miasta dziękuje również mediom za bieżące relacjonowanie postępów w naszych staraniach o budowę obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 12 luty 2018 07:56
1
1
0
s2sdefault
powered by social2s
Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem