Przejdź do treści
Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 723.
  • JFile::read: Nie można otworzyć pliku: /home/umnml/ftp/media/k2/assets/js/k2.frontend.js?v=2.9.0&sitepath=/.
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-

Jubileusz 120 lat działalności Chóru Harmonia

Jubileusz 120 lat działalności Chóru Harmonia

29 maja 2018 roku podczas Gali Kultury 2018 w Nowym Mieście Lubawskim odbyła uroczystość Jubileuszu 120 lat działalności Chóru Harmonia. Krótki rys historyczny działalności Towarzystwa Śpiewaczego przedstawiła Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Katarzyna Olęcka, po którym Chór Harmonia wykonał trzy utwory.

Dyrygent chóru Marek Piątkowski podkreślał w swoim wystąpieniu wspaniałą współpracę z członkami chóru, po czym otrzymał upominek od Dyrektor MCK Katarzyny Olęckiej. Wszyscy członkowie Chóru Harmonia z okazji Jubileuszu 120 lat otrzymali pamiątkowe medale.

Burmistrz Józef Blank serdecznie pogratulował wszystkim byłym i obecnym chórzystom oraz dyrygentom przepięknego jubileuszu działalności oraz na ręce obecnej Prezes Chóru Harmonia Stefanii Rumińskiej wręczył kwiaty. Natomiast Pani Rumińska w swoim wystąpieniu podkreślała ponad 25 letni wkład w rozwój chóru poprzedniej Prezes Haliny Glanc.

Gospodarz miasta podziękowania za wieloletnią pomoc i wspieranie działalności Chóru Harmonia w Nowym Mieście Lubawskim skierował do Pana Andrzeja Zająkały, Pani Aleksandry Lewandowskiej, Pani Sabiny Tessmer, Państwa Lucyny i Zygmunta Podolskich oraz Państwa Ewy i Jerzego Kubackich.

 

Historia Towarzystwa Śpiewaczego HARMONIA: 

Dnia 3 maja 1898 roku powstaje 16-to osobowy chór, założony przez grono polskich patriotów i entuzjastów pieśni. Zrodził się on z potrzeby kultywowania polskiej pieśni narodowej, ludowej i patriotycznej. Chór uświetniał imprezy polskich stowarzyszeń, urządzał wyjazdy do okolicznych miejscowości, propagując piękno polskiej pieśni i mowy ojczystej. W pierwszych dniach stycznia 1920 roku „Harmonia” organizuje wielki koncert pod dyrekcją Feliksa Nowowiejskiego. Chór liczy wówczas 150 członków. W dniu 22 sierpnia 1922 roku wręczono chórowi sztandar ufundowany przez społeczeństwo miasta. W roku 1933 Feliks Nowowiejski przesyła dedykowany „Harmonii” utwór „Madonna i kłosy”. 

Czas wojny zniszczył cały dorobek chóru. Zespół wznowił działalność w sierpniu 1946 roku. Lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte to wspaniały okres w życiu „Harmonii”. Wtedy to właśnie zajmuje ona czołowe miejsca na ogólnopolskich konkursach i przeglądach śpiewaczych w Olsztynie, Bydgoszczy i Gdańsku. Uczestniczy w Centralnych Dożynkach w Warszawie, nagrywa pieśni dla Polskiego Radia. Od roku 1977 chór „Harmonia” związany jest z Miejskim Centrum Kultury gdzie kontynuuje swoje 120 letnie tradycje. W swoim repertuarze posiada zarówno pieśni patriotyczne, narodowe, kościelne jak i ludowe. Bardzo aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta i okolic. W zajęciach bierze udział około 25 osób. Do dnia dzisiejszego filarami chóru są ludzie zarażeni bakcylem śpiewania przed 30, 40 a nawet 50 laty. 

Lata dziewięćdziesiąte ubiegłego stulecia to okres, w którym „harmoniści” zaczynają wyjeżdżać z koncertami poza granice kraju: Niemcy, Francja, Włochy i wielokrotnie Litwa. W 105 rocznicę istnienia chóru „Harmonia” czyli w maju 2003 roku została wydana ich pierwsza płyta CD pn. „Jubileusz”.120 lat zaznaczonych wytężona pracą samozaparciem, entuzjastycznym uniesieniem ale też słabością i zwątpieniem ,lat znaczonych błyskotliwymi sukcesami ale też porażkami – jak w prawdziwym życiu. Istotne jednak, że bilans życiowy naszego wiekowego chóru jest zdecydowanie dodatni. Rezultat to przede wszystkim pracy wielu pokoleń ofiarnych działaczy i członków chóru, ludzi wrażliwych na piękno melodii i o sercach czułych. A przyszłość? Przyszłość chóru również spoczywa w rękach entuzjastów pieśni, bowiem powszechnej sympatii i wielostronnego wsparcia nigdy nie zabraknie. 

Ostatnio zmienianypiątek, 01 czerwiec 2018 06:59
1
1
0
s2sdefault
powered by social2s
Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem