Przejdź do treści
Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 723.
  • JFile::read: Nie można otworzyć pliku: /home/umnml/ftp/media/k2/assets/js/k2.frontend.js?v=2.9.0&sitepath=/.
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-

Informacja o realizacji projektu z Programu "Europa dla obywateli"

Informacja o realizacji projektu z Programu "Europa dla obywateli"

 

 

Projekt „Dokąd zmierzasz, Europo? – cykl otwartych debat publicznych i warsztatów tematycznych o przyszłości Unii Europejskiej organizowanych w ramach sieci miast partnerskich” został sfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu „Europa dla obywateli”, Działanie 2.2 - Sieci miast

 

W ramach projektu który trwał od 01.06.2016 do 30.06.2018 zrealizowano 5 wydarzeń:

 

Wydarzenie 1

Udział: Projekt umożliwił spotkanie 26 obywateli, z których 5 pochodziło z miasta Nowe Miasto Lubawskie (Polska), 4 z miasta Hude (Niemcy), 5 z miasta Fiume Veneto (Włochy), 4 z miasta Soleczniki (Litwa), 8 z miasta Arnage (Francja).

Miejsce/Data: Wydarzenie miało miejsce w Arnage we Francji  w dniach od 10.11.2016 do  14.11.2016 r.

Krótki opis: Spotkanie poświęcono eurosceptycyzmowi w Unii Europejskiej oraz poszukiwaniu odpowiedzi m.in. na pytania: do jakiego stopnia należy uwzględniać główne obawy eurosceptycznych obywateli Unii Europejskiej?, jakie sąniebezpieczeństwa związane z eurosceptycyzmem dla integracji europejskiej teraz i w przyszłości?, jak sprawić, by krytycyzm wobec UE stał się w dalszej perspektywie przydatnym i pozytywnym czynnikiem w procesie budowania wspólnej Europy?. Podczas debaty publicznej uczestnicy wysłuchali referatu, który wygłosił prof. Jacques Fayette z Uniwersytetu w Lion oraz wystąpień przedstawicieli Nowego Miasta Lubawskiego, Solecznik i Fiume Veneto.

 

Wydarzenie 2

Udział: Projekt umożliwił spotkanie 25 obywateli, z których 6 pochodziło z miasta Arnage (Francja), 4 z miasta Hude (Niemcy), 4 z miasta Fiume Veneto (Włochy), 8 z miasta Soleczniki (Litwa), 3 z miasta Nowe Miasto Lubawskie (Polska).

Miejsce/Data: Wydarzenie miało miejsce w Nowym Mieście Lubawskim w Polsce w dniach od 06.07.2017 do 10.07.2017r.

Krótki opis: Tematem przewodnim międzynarodowej debaty, w której uczestniczyli również naukowcy z partnerskiego Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, była "Solidarność europejska w czasach kryzysu migracyjnego". Dr Stefania Środa-Murawska podzieliła się z uczestnikami debaty swoim doświadczeniem w zakresie analizy czynników mających wpływ na poparcie lub sprzeciw lokalnych społeczności wobec polityki przyjmowania imigrantów. Przedstawiciele samorządów lokalnych wymienili się swoimi opiniami na pytania: jakie są granice europejskiej solidarności wobec kryzysu migracyjnego w Unii Europejskiej oraz jakie są wspólne i uniwersalne mechanizmy europejskiej solidarności w dobie różnych uwarunkowań ekonomicznych państw członkowskich UE. W wymianie poglądów podczas międzynarodowej debaty uczestniczyła również uzdolniona młodzież z Arnage i z Solecznik, która wraz z dorosłymi przyjechała na warsztaty muzyczne z uczniami Szkoły Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim.

 

Wydarzenie 3

Udział: Projekt umożliwił spotkanie 26 obywateli, z których 5 z miasta Nowe Miasto Lubawskie (Polska), 5 pochodziło z miasta Arnage (Francja), 5 z miasta Hude (Niemcy), 4 z miasta Soleczniki (Litwa), 7 z miasta Fiume Veneto (Włochy).

Miejsce/Data: Wydarzenie miało miejsce we Fiume Veneto we Włoszech w dniach od 21.09.2017 do 25.09.2017 r.

Krótki opis: Spotkanie poświęcono kwestii łamania stereotypów dotyczących imigrantów oraz poszukiwaniu przez uczestników warsztatów odpowiedzi na pytania m.in.: jak lokalnie budować dialog międzykulturowy w atmosferze integracji i wzajemnego zrozumienia dla wartości leżących u podstaw Unii Europejskiej?, jakie są uniwersalne mechanizmy integracji w społecznościach lokalnych i uczestnictwa obywatelskiego osób będących rezydentami w UE?. W debacie uczestniczyła również Charlotta Santarossa z Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji OIM.

 

Wydarzenie 4

Udział: Projekt umożliwił spotkanie 25 obywateli, z których 5 z miasta Nowe Miasto Lubawskie (Polska), 4 pochodziło z miasta Arnage (Francja), 4 z miasta Fiume Veneto (Włochy), 5 z miasta Soleczniki (Litwa), 7 z miasta Hude (Niemcy),

Miejsce/Data: Wydarzenie miało miejsce w Hude w Niemczech w dniach od 09.11.2017 do 13.11.2017 r.

Krótki opis: Głównym motywem międzynarodowej debaty była przyszłość Europy i analizowanie przez partnerskie samorządy pięciu scenariuszy zaproponowanych przez Komisję Europejską w dokumencie pt. „Biała Księga w sprawie przyszłości Europy”. Gościem honorowym debaty był Poseł do Parlamentu Europejskiego Tiemo Wölken, który podzielił się swoimi spostrzeżeniami nad przyszłością Europy z punktu widzenia członka organu prawodawczego Unii Europejskiej.

 

Wydarzenie 5

Udział: Projekt umożliwił spotkanie 30 obywateli, z których 4 pochodziło z miasta Arnage (Francja), 12 z miasta Nowe Miasto Lubawskie (Polska), 6 z miasta Hude (Niemcy), 4 z miasta Fiume Veneto (Włochy), 4 z miasta Soleczniki (Litwa),

Miejsce/Data: Wydarzenie miało miejsce w Solecznikach na Litwie w dniach od 07.06.2018 do 11.06.2018 r.

Krótki opis: Tematem przewodnim spotkania była wymiana „dobrych praktyk” zmierzająca do wypracowania modelu postępowania samorządów w kwestii promocji tolerancji i szacunku wobec mniejszości narodowych oraz promowania wśród lokalnych społeczności wolontariatu – jako wyrazu aktywnego obywatelstwa europejskiego. Odbyły się również warsztaty muzyczno-taneczne młodzieży z Solecznik i Nowego Miasta, których zwieńczeniem było wspólne przedstawienie spektaklu „Pan Tadeusz” A. Mickiewicza i taniec Polonez. Młodzież brała również udział w debacie o wolontariacie.

Ostatnio zmienianyśroda, 19 wrzesień 2018 08:42
1
1
0
s2sdefault
powered by social2s
Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem