Przejdź do treści
Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 723.
  • JFile::read: Nie można otworzyć pliku: /home/umnml/ftp/media/k2/assets/js/k2.frontend.js?v=2.9.0&sitepath=/.
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-

Wykład o odzyskaniu niepodległości przez nasze miasto

Wykład o odzyskaniu niepodległości przez nasze miasto

25 października 2018 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Bogusławskiej odbył się wykład dr Andrzeja Koreckiego na temat "Ziemia lubawska i nowomiejska przed odzyskaniem niepodległości w 1920 r.".

Sala konferencyjna biblioteki była wypełniona po brzegi. Wśród osób zainteresowanych historią regionu był m.in. Burmistrz Józef Blank, słuchacze UTW, liczni mieszkańcy, w tym młodzież. Spotkanie rozpoczął chór Dysonans, działający przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku, który pod dyrekcją Marka Piątkowskiego wykonał kilka pieśni patriotycznych.

Następnie swoją prelekcję wygłosił Pan Andrzej Korecki, który w bardzo ciekawy sposób przedstawił drogę Nowego Miasta Lubawskiego i Lubawy do wolności. Zgromadzeni goście dowiedzieli się także, dlaczego niepodległość dotarła na nasze tereny później niż w innych regionach Polski oraz czym zasłużył się dla Nowego Miasta Teofil Rzepnikowski.

Prelegent przybliżył również życie codzienne mieszkańców ziemi lubawskiej i nowomiejskiej na początku XX w. Ukazał pracę nauczycieli w szkołach, a także codzienne problemy nowomieszczan. Pan Andrzej Korecki przypomniał znaną mieszkańcom Nowego Miasta Lubawskiego historię wyjścia żołnierzy niemieckich i przywitania żołnierzy polskich w dniu 19 stycznia 1920 r., która od wielu lat jest inscenizowana na rynku Nowego Miasta. Wykład był połączony z wystawą zdjęć i dokumentów prezentujących nowomiejską rzeczywistość w dwudziestoleciu międzywojennym.

Dziękując doktorowi Andrzejowi Koreckiemu, Burmistrz Józef Blank przypomniał o inscenizacji, która od kilku lat jest z tej okazji realizowana w naszym mieście.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach miejskich obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

 

1
1
0
s2sdefault
powered by social2s
Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem