Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-
Patryk

Patryk

Sukcesy uczennic z Miejskiego Centrum Kultury

W dniach 08-09 listopada 2018 r. w GOK w Lasecznie odbył się VII Rejonowy Festiwal Pieśni i Piosenki Polskiej pn „Wyśpiewać wolność”, skierowany do dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Festiwal poprzedził konkurs plastyczny pn. "Mój dom, moja wioska - najukochańsza Ojczyzna Polska", który cieszył się ogromnym zainteresowaniem (ponad 100 prac) oraz koncert z okazji 100- lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W konkursie plastycznym udział wzięły reprezentantki Miejskiego Centrum Kultury, gdzie pierwsze miejsce w kategorii I-III otrzymała Agata Bogucka, a wyróżnienie: Jagoda Drumińska. Natomiast w Festiwalu Pieśni i Piosenki Polskiej w kategorii szkoły podstawowe klasy IV-VIII - I miejsce zajęła Paulina Jamroży z Miejskiego Centrum Kultury. Gratulacje dla dziewczynek.

Pasowanie na przedszkolaka w SP nr 3

Pasowanie na przedszkolaka to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem.

Było to bardzo ważne wydarzenie zarówno w życiu dzieci, ich rodziców, a także nauczycieli. Uroczystość, którą przygotowały panie: Kinga Szczechla, Ewa Różańska, Anna Falkowska i Sylwia Wojenkowska, zorganizowana była 7 listopada 2018 roku dla dzieci z trzech grup przedszkolnych: Smerfy, Biedronki i Leśne Ludki. 

Zanim dzieci oficjalnie zostały przedszkolakami, zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne rozwijane do tej pory w przedszkolu przez panie wychowawczynie - recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. Następnie Dyrektor Bożena Rutkowska-Marciniak wraz z Zastępcą Burmistrza Krzysztofem Widźgowskim magicznym ołówkiem dokonała uroczystego pasowania każdego przedszkolaka.

Na pamiątkę tego ważnego dnia, każde dziecko otrzymało dyplom pasowania na przedszkolaka, znaczek oraz mały słodki upominek. Uwieńczeniem uroczystości były pyszne babeczki upieczone przez rodziców oraz soczki. Zapewne był to niezapomniany dzień pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców jak i nauczycielek.

 

 

Nowomieszczanie świętowali 100 lat Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Dzień 11 listopada 2018 roku na długo zapadnie w pamięci mieszkańcom i gościom Nowego Miasta Lubawskiego. Bowiem Jubileusz Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości uczczono w naszym mieście wieloma wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi.

Uroczystości zainaugurowano o godzinie 12:00 na Rynku Nowego Miasta Lubawskiego, kiedy to setki nowomieszczan, w tym duża część dzieci i młodzieży, spontanicznie wzięły udział w odśpiewaniu czterech zwrotek hymnu państwowego - Mazurka Dąbrowskiego. Po tym wydarzeniu Burmistrz Józef Blank podziękował wszystkim i zaprosił do dalszego świętowania tej doniosłej i wyjątkowej rocznicy.

Następnie na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się Biegi Niepodległościowe - 49. Memoriał Franciszka Piaseckiego. W biegach tych wzięło udział ponad 200 sportowców z naszego miasta i okolic - głównie dzieci i młodzież szkolna. Na mecie wszyscy obdarowani zostali pamiątkowymi medalami, a najlepsi w klasyfikacji drużynowej otrzymali puchary. Wśród uczestników memoriału rozlosowano również 150 upominków.

Po południu w Miejskim Centrum Kultury odbyła się wieczornica pn. „Droga do Niepodległości”. Widowisko to przygotowali uczniowie i nauczyciele nowomiejskiego Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej. Akcja zaprezentowanego spektaklu, w kilku odsłonach, dzieje się na strychu w domu babci. Tam czworo uczniów odnajduje stare dokumenty. Wśród nich są listy, kartki z pamiętników oraz wycinki gazet. W prezentowanym przestawieniu teksty źródłowe przeplatane były wierszami, pieśniami, piosenkami oraz utworami w wersji instrumentalnej. Całość spektaklu zamknęła piosenka „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” oraz wejście przedszkolaków w biało-czerwonych strojach z olbrzymią biało-czerwoną flagą. Ten najbardziej wzruszający moment spiął i zakończył część artystyczną spotkania w MCK. 

Podczas wieczornicy pn. „Droga do Niepodległości” Burmistrz Józef Blank, na ręce dyrektorów miejskich jednostek organizacyjnych, przekazał biało-czerwone flagi przekazane przez Kancelarię Prezydenta RP.

Widowisko zostało przygotowane przez Anitę Leliwa, Magdalenę Domżalską, Annę Pestkę-Górską, Mirosławę Nowakowską, Agnieszkę Kasprzycką, Iwonę Mrozińską, Natalię Reszka oraz Stanisława Michała Gurzyńskiego. Oprawę muzyczną widowiska zapewnili nauczyciele Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej. 

O godzinie 18:00 w bazylice kolegiackiej p.w. Św. Tomasza Apostoła odbyła się Msza Święta za Ojczyznę, w której licznie uczestniczyły poczty sztandarowe nowomiejskich szkół, służb mundurowych i organizacji pozarządowych oraz władze miasta i powiatu. Podczas Mszy Św. pieśni patriotyczne i kościelne wykonywał Chór Cantamus.

Po Mszy Św. wszyscy chętni przeszli na Rynek Nowego Miasta Lubawskiego, gdzie z biało-czerwonych zniczy przez Kinem Harmonia utworzyli flagę narodową. Na koniec tych wydarzeń przyniesiono słodką niespodziankę - biało-czerwony tort, który osobiście dzielił gospodarz miasta Józef Blank. Uroczystości zakończono wystrzeleniem w niebo Światełka Niepodległości.

100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości w ZSPiM

9 listopada 2018 roku w hali sportowej Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim odbyła się uroczystość związana z setną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: Kierownik Referatu Oświaty Kultury i Sportu Dorota Osińska, Dyrektor Wykonawczy w Fabryce Mebli Szynaka Stanisław Robaczewski, Przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Muzycznej I Stopnia Elwira Łątkowska oraz uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół.

Uroczystość, którą poprowadziły panie Małgorzata Fijałkowska i Magdalena Grabowska, rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie krótki rys historyczny dotyczący odzyskania przez Polskę Niepodległości przedstawił nauczyciel historii Stanisław Michał Gurzyński.

W widowisku „Droga do Niepodległości” wystąpili młodzi aktorzy: Anna Meler, Alicja Babska, Michał Kwiatkowski, Marceli Kowalski, recytatorzy: Ines Leliwa i Mikołaj Pawlicki oraz solistki: Milena Bartnicka, Otylia Olęcka, Aleksandra Jaroszewska, Pola Seroczyńska i Antoni Fijałkowski. Część artystyczną zakończyło wejście na halę sportową wszystkich przedszkolaków w biało-czerwonych strojach z trzydziestometrową flagą narodową. Widowisko przygotowali: Anita Leliwa, Magdalena Domżalska, Anna Pestka-Górska, Mirosława Nowakowska oraz pan Stanisław Michał Gurzyński.

Po części artystycznej Dyrektor Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej Zbigniew Domżalski wraz z paniami Dorotą Zawadzką i Marią Piskorską wręczył dyplomy i nagrody laureatom konkursów o tematyce patriotycznej. W konkursie recytatorskim w kategorii klas IV – VI pierwsze miejsce zdobył Kornel Zbikowski, na drugim miejscu uplasowała się Pola Seroczyńska, a trzecie miejsce zajęli Marta Kwiatkowska i Kornel Seroczyński. W kategorii klas VII – VIII pierwsze miejsce zajęła Ines Leliwa, wyróżnienie otrzymała Olga Brodzik. W konkursie komputerowym „Polska moja Ojczyzna” pierwsze miejsce zajęła Martyna Sargalska, drugie miejsce  zdobył Przemysław Ziętarski, a na trzecim miejscu uplasowała się Eliza Wyrzykowska.

Następnie poczet sztandarowy, Dyrektor Zespołu Szkół, goście, delegacje klas udali się na teren przy budynku szkoły, aby posadzić Dąb Pamięci oraz umieścić na kolejne 100 lat kapsułę czasu z życzeniami i pozdrowieniami uczniów dla Polski i wspólnym zdjęciem grona pedagogicznego.

Dąb Pamięci posadzony został dla uhonorowania Juliusza Bursche (1862 – 1942), który był biskupem polskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, był także doktorem teologii. Działał na rzecz przyłączenia po 1918 roku do Polski Górnego Śląska oraz Warmii i Mazur. Uznany za zdrajcę, został zamordowany w 1942 roku w berlińskim więzieniu gestapo.

Subskrybuj to źródło RSS

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem