Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-

Upamiętniono 77. rocznicę Czarnego Czwartku w Nowym Mieście Lubawskim

Upamiętniono 77. rocznicę Czarnego Czwartku w Nowym Mieście Lubawskim

W środę 7 grudnia 2016 roku dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń Czarnego Czwartku 1939 roku, społeczeństwo nowomiejskie uczciło pamięć 25 rozstrzelanych mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego i Lubawy.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji rozstrzelanych, w której uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, poczty sztandarowe, kombatanci, służby mundurowe, harcerze, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych oraz licznie zebrana nowomiejska młodzież.

Po zakończeniu uroczystości w bazylice p.w. Św. Tomasza Apostoła, przy akompaniamencie miejskiej orkiestry dętej, wszyscy zebrani udali się do miejsca kaźni mieszczącego się przy ulicy Działyńskich (dawna siedziba Selbstschutz) oraz na miejsce egzekucji piętnastu Nowomieszczan przy ulicy 7 grudnia, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

Przy pomniku zamordowanych 7 grudnia, po przedstawieniu rysu historycznego wydarzeń pamiętnego czwartku 1939 roku, odczytano apel poległych, zaś ks. Kanonik Zbigniew Markowski odmówił modlitwę za poległych za Ojczyznę.

Zwracając się do licznie zgromadzonych uczestników uroczystości, Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego mówił o potrzebie zachowania w pamięci wydarzeń Czarnego Czwartku oraz podziękował kombatantom i obecnym na uroczystości za udział w nowomiejskich obchodach 7 grudnia. Kierując słowo do zgromadzonej młodzieży, Burmistrz zaapelował o kultywowanie pamięci o ofiarach tragicznych wydarzeń w Nowym Mieście Lubawskim i Lubawie.

Następnie wszyscy uczestnicy spotkania w sali Miejskiego Centrum Kultury wysłuchali przygotowanego przez Młodzieżową Radę Miasta przypomnienia wydarzeń, jakie miały miejsce 77 lat temu na ulicach Nowego Miasta Lubawskiego.      

Ostatnio zmienianyczwartek, 08 grudzień 2016 09:21
1
1
0
s2sdefault
powered by social2s
Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem