Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-

Reforma systemu edukacji staje się faktem

Reforma systemu edukacji staje się faktem

W związku z zapowiadanymi przez stronę rządową zmianami w oświacie, Burmistrz Józef Blank już od kilku tygodni prowadził rozmowy z dyrektorami szkół i przedstawicielami oświaty, by wypracować kierunek zmian i dostosowania organizacji nowomiejskich jednostek oświatowych do planowanej reformy.

Wiemy już, że zmiana systemu edukacji w Polsce staje się faktem - 9 stycznia 2017 roku Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawami wprowadzającymi zmiany w systemie oświaty.

Po dogłębnej analizie możliwości i uwarunkowań lokalowych, kadrowych oraz demograficznych w dniu 13 stycznia 2017 roku koncepcja organizacji miejskich jednostek oświatowych została przedstawiona pod obrady Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej w Nowym Mieście Lubawskim.

Wydaje się, że wypracowane rozwiązanie uwzględnia dobro dziecka, rodziców i nauczycieli. Za najkorzystniejsze rozwiązanie uznano utworzenie szkoły podstawowej nr 3, na bazie budynku obecnego gimnazjum, która w pełni zafunkcjonuje po zakończeniu procesu wygaszenia gimnazjów. Proponując takie rozwiązanie wzięto pod uwagę między innymi prognozę demograficzną, z analizą na kolejne lata.

W związku z planowanym utworzeniem nowej szkoły, zmianie ulegną obwody szkolne. Pozytywnym aspektem proponowanych zmian jest skrócenie drogi dziecka do szkoły oraz umożliwienie nauki w systemie jednozmianowym. Rozwiązanie to jest jedyną możliwością uniknięcia  konieczności wprowadzenia nauczania dwuzmianowego.

Planuje się, że w roku szkolnym 2017/2018 naukę w nowej szkole rozpocznie jedna klasa I, zgodnie z przygotowanym obwodem oraz dodatkowo po dwie klasy z każdej obecnej szkoły podstawowej.

W okresie przejściowym, proponuje się, aby to rodzice wspólnie z dyrektorami szkół, podejmowali decyzję o przeniesieniu dziecka do nowej szkoły. Najkorzystniej byłoby, gdyby do nowej szkoły dobrowolnie trafiły dzieci z nowo wyznaczonego obwodu.

Budynek obecnego gimnazjum zostanie odpowiednio przygotowany do przyjęcia uczniów szkoły podstawowej, wydzielone zostaną klasy, przygotowane oddzielne łazienki i świetlica. W okresie funkcjonowania wygaszanego gimnazjum, dyrektor zapewni taką organizację nauki, aby zapewnić maksymalne poczucie bezpieczeństwa dzieciom szkoły podstawowej, łącznie z wydzieleniem osobnych wejść do budynku.

Proponowane zmiany uzyskały pozytywną opinię Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki. Projekt uchwały, po wcześniejszym zaopiniowaniu przez Kuratora Oświaty, zostanie przedłożony Radzie Miejskiej, która do 31 marca 2017r. zobowiązana jest podjąć uchwałę w sprawie  dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. 

Ostatnio zmienianywtorek, 17 styczeń 2017 07:45
1
1
0
s2sdefault
powered by social2s
Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem