Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-

Uroczystość 97. rocznicy powrotu Nowego Miasta do Polski

Uroczystość 97. rocznicy powrotu Nowego Miasta do Polski

W czwartek 19 stycznia 2017 roku na nowomiejskim Rynku odbyła się uroczystość upamiętniająca powrót ówczesnego Nowegomiasta nad Drwęcą do Rzeczypospolitej.

O godzinie 12.00 od strony Baszty Kurzętnickiej na nowomiejski Rynek wkroczyła kompania reprezentacyjna 4. Pułku Chemicznego im. Ignacego Mościckiego w Brodnicy, aby symbolicznie przynieść nam wolność i radość z powrotu do Ojczyzny, jak to 97 lat temu zrobił oddział Hallerczyków. Przybyciu żołnierzy tak jak wtedy towarzyszyło bicie kościelnych dzwonów.

W uroczystości oprócz gospodarzy miasta udział wzięli m.in.: Starosta Andrzej Ochlak, Przewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Wiśniewski wraz z przedstawicielami Zarządu Powiatu, Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie Tomasz Waruszewski, komendanci służb mundurowych, radni Rady Miejskiej, dyrektorzy jednostek budżetowych powiatowych i miejskich oraz licznie przybyli mieszkańcy, harcerze i młodzież szkolna.

Burmistrz Józef Blank, który wcielił się w rolę Antoniego Kyclera - polskiego burmistrza komisarycznego z 1920 roku - powitał Wojsko Polskie tradycyjnym chlebem i solą.  Po przekazaniu Burmistrzowi biało-czerwonej flagi narodowej przez dowódcę kompanii i oddaniu salw honorowych, żołnierze przemaszerowali wokół nowomiejskiego Rynku.

Następnie organizatorzy zaprosili uczestników uroczystości do Kina Harmonia na część artystyczną, którą przedstawili uczniowie Liceum im. Cypriana Kamila Norwida w Nowym Mieście Lubawskim.

Na zakończenie uroczystości Zastępca Burmistrza Krzysztof Widźgowski podziękował wszystkim za udział w tym wyjątkowym, patriotycznym wydarzeniu.

1
1
0
s2sdefault
powered by social2s
Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem