Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues

A+ A A-
jurek

jurek

Jubileuszowy „Zakątek Cittaslow” w Nowym Mieście Lubawskim

Z okazji jubileuszu 10-lecia przynależności Nowego Miasta Lubawskiego do Stowarzyszenia „Cittaslow - Międzynarodowa Sieć Miast Dobrego Życia” z końcem lipca 2020 roku na skwerze przy parkingu nad Drwęcą powstał „Zakątek Cittaslow”. Jest on dobrze widoczny z Drogi Krajowej nr 15 i wzbudza zainteresowanie nie tylko kierowców. To pierwszy etap zagospodarowania tego miejsca sprzyjającego popularyzacji miejscowej wytwórczości w duchu idei cittaslow. Warto wspomnieć, że elementy zamontowane w „Zakątku Cittaslow” są efektem rękodzieła lokalnych twórców, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Manufaktura Nowomiejska.

 

W nawiązaniu do elementów logo Sieci, zamontowane zostały dwie wyrzeźbione z drewna pomarańczowe ławki (w tym jedna z napisem Cittaslow) oraz stylizowane ślimaki w formie metaloplastyki. Jeden z nich niebawem porośnie zielonymi pnączami, a drugi „sunie” po dużym kamieniu, na którym zamocowana została okazjonalna tabliczka z informacją o jubileuszu przystąpienia Nowego Miasta Lubawskiego w 2010 roku do Stowarzyszenia „Cittaslow - Międzynarodowa Sieć Miast Dobrego Życia”.

 

Idea Cittaslow narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Rok później cztery włoskie miasteczka powołały do życia Międzynarodową Sieć Miast Cittaslow, której siedzibą jest włoskie miasto Orvieto. Pierwsze miejscowości z Polski przystąpiły do sieci „miast dobrej jakości życia” w 2006 roku. Dzięki temu powołano Polską Krajową Sieć Miast Cittaslow, liczącą obecnie 31 członków z terenu całego kraju, w tym 22 z regionu Warmii i Mazur.

 

Miasta spod znaku ślimaka przyjmują wspólne cele dla polepszania jakości życia mieszkańców i przybliżania kultury dobrego życia.  Przede wszystkim stawiają na działania prospołeczne i prośrodowiskowe, dbają o zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z miast poprzez odnowę zabytków oraz pielęgnowanie lokalnej twórczości i kuchni. Charakterystyczną cechą miast Citttaslow jest również rozwijanie tradycji gościnności. Idee Cittaslow zakładają wykorzystywanie nowoczesnych technologii i nowatorskich sposobów organizacji miasta, tak aby spokojne tempo życia nie stało w sprzeczności z ciągłym i przemyślanym rozwojem.
Do międzynarodowego stowarzyszenia mogą należeć miasta liczące mniej niż 50 tys. mieszkańców, które zobowiązały się realizować cele ruch, czyli wszechstronnie pracować nad poprawą jakości życia ich mieszkańców. Obecnie na całym świecie do ruchu należy blisko 240 miast z 30 krajów. Stanowią one nową jakość i stają się centrami rozwoju, wykorzystującymi możliwości technologiczne naszych czasów, nie zapominając jednak o lokalnej historii i tradycjach.

Wybudowana ulica Targowa po odbiorze technicznym

Z końcem lipca 2020 roku dokonano odbioru technicznego wybudowanej ulicy Targowej w Nowym Mieście Lubawskim.

W odbiorze uczestniczyli: ze strony inwestora - Zastępca Burmistrza Damian Artuszewski i Inspektor Iwona Ewertowska, ze strony wykonawcy robót, firmę PD-B Sp. z o.o. w Brodnicy – Prezes Zarządu Jan Kopiczyński oraz Kierownik budowy Damian Retel. W odbiorze uczestniczyli również: Grzegorz Drzycimski Inspektor Nadzoru Budowlanego, Michał Fiszer – Kierownik robót branży sanitarnej i Andrzej Serożyński – Kierownik robót branży elektrycznej. Uczestnikom odbioru technicznego towarzyszył również Marian Kasprowicz z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Nowym Mieście Lubawskim.

 

Zakres rzeczowy inwestycji, która uzyskała dotację w wysokości nieco ponad 1,6 mln złotych ze środków Funduszu Dróg Samorządowych obejmował m.in.: wykonanie jezdni asfaltowej o szerokości 6 m, chodników z kostki betonowej, utwardzonych parkingów na ok. 140 miejsc postojowych, instalacji oświetleniowej oraz kanalizacji deszczowej odwadniającej wszystkie powierzchnie utwardzone.

Po realizacji inwestycji o wartości brutto ok. 2,7 miliona złotych, Wykonawca zobowiązał się do udzielenia gwarancji jakości wykonania prac na okres 5 lat od dnia odbioru końcowego.

 

Celem zadania była poprawa stanu technicznego drogi, komfortu dojazdu do nieruchomości oraz warunków komunikacyjnych w tej części miasta. Efektem realizacji inwestycji są znacznie lepsze warunki przemieszczania się służb ratowniczych (PSP) i komunalnych, a także większa liczba miejsc do parkowania pojazdów blisko centrum miasta.

Realizacja inwestycji pozytywnie wpłynęła również na estetykę tej części miasta oraz pozwala na podjęcie dalszych działań mających na celu modernizację targowiska miejskiego.

Akcja LATO 2020 w Miejskim Centrum Kultury

Wakacje to wspaniały okres, zwłaszcza dla dzieci. Jest to czas na rozwinięcie swoich pasji i zainteresowań, zawarcie nowych znajomości, przyjaźni oraz przede wszystkim na zabawę.

Organizowane przez Miejskiego Centrum Kultury ferie letnie od lat cieszą się dużym powodzeniem. 24 lipca 2020 roku zajęcia wakacyjne zakończyła pierwsza grupa uczestników, a obecnie  do 31 lipca spotykamy się wspólnie z kolejnymi poszukiwaczami przygód.

 

Każdego dnia Akcji LATO pracownicy MCK starali się zapewnić dzieciom niezapomniany czas poprzez wspólną zabawę, konkursy i gry. Uczestnicy wakacyjnych zajęć mieli okazję twórczo spędzić wolny czas, poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności plastyczne, a przy tym dobrze się bawić.

Subskrybuj to źródło RSS

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem