Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-
jurek

jurek

Burmistrz spotkał się z nauczycielami z okazji Dnia Edukacji Narodowej

We wtorek 13 października 2020 roku Burmistrz Józef Blank zaprosił do Urzędu Miejskiego w Nowym Mieście Lubawskim nauczycielki, które otrzymały awans zawodowy oraz Dyrektora Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej Zbigniewa Domżalskiego.

Podczas spotkania gospodarz miasta przyjął ślubowanie i wręczył akty nadania stopnia nauczyciela mianowanego, które otrzymały panie:

-  Magdalena Ewertowska – nauczycielka w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Jana Pawła II w Zespole Szkolno–Przedszkolnym.

-  Agnieszka Kasprzycka – nauczycielka w Szkole Muzycznej I Stopnia w Zespole Szkół Podstawowej i Muzycznej,

-  Karolina Żywicka – nauczycielka w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Zespole Szkół Podstawowej i Muzycznej.

 

Burmistrz Józef Blank, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, złożył nauczycielom serdeczne podziękowania za trud i zaangażowanie w wychowanie dzieci i młodzieży, życzył dalszych sukcesów zawodowych oraz satysfakcji z pracy na rzecz nowomiejskiej oświaty.

 

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej nagrody Burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego za aktywność i wkład pracy w rozwój edukacji otrzymali:

  • z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego: Jerzy Resicki, Eleonora Lewalska, Katarzyna Zapałowska i Lucyna Ben Nasr,
  • z Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej: Zbigniew Domżalski, Renata Szwarc, Mirosława Nowakowska, Anna Gąsiorek, Marlena Jaroszek, Agnieszka Surmiak,
  • ze Szkoły Podstawowej nr 3: Bożena Rutkowska-Marciniak, Hanna Graczyk, Renata Żurańska i Małgorzata Gołębiewska.

Apel Burmistrza do mieszkańców miasta

W związku z bardzo dynamiczną sytuacją epidemiczną i znaczącym wzrostem zachorowań na COVID-19 zwracam się z apelem do wszystkich mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego o przestrzeganie zaleceń sanitarnych na bieżąco ogłaszanych przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.

 

W trosce o zdrowie Nowomieszczan, szczególnie osób starszych i chorych będących w grupie wysokiego ryzyka, proszę o zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej, zachowanie dystansu sanitarnego oraz częste dezynfekowanie rąk.

 

Burmistrz

Józef Blank          

Debata oświatowa w Miejskim Centrum Kultury

16 września 2020 roku w Sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim odbyła się debata oświatowa w ramach pilotażowego projektu pt. „VULCAN kompetencji w Warmińsko-Mazurskich i Opolskich samorządach” realizowany pod nadzorem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Debata miała formę warsztatów, podczas których uczestnicy w pięciu grupach: samorządowcy, rodzice, nauczyciele, uczniowie i dyrektorzy szkół udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące współczesnej edukacji, kompetencji w zarządzaniu oświatą i rozwoju przyszłych form nauczania.

Burmistrz Józef Blank wraz z radnymi Barbarą Bober i Adamem Kłosowskim oraz pracownikiem Referatu Oświaty, Kultury i Sportu Kamilą Ziołkowską uczestniczył w pracach grupy samorządowców.

Gospodarz miasta podczas otwarcia debaty podkreślał wagę edukacji młodego pokolenia mieszkańców naszego miasta, szczególnie w dobie dynamicznie zmieniającego się otoczenia i wdrażania w życie nowych technologii cyfrowych.

Duże zaawansowanie prac budowlanych przy obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego

W czwartek 3 września 2020 roku, na zaproszenie wykonawcy, Burmistrz Józef Blank wraz z Zastępcą Burmistrza Damianem Artuszewskim wizytowali w terenie budowę obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego. Inwestycja, której wykonawcą jest konsorcjum PORR S.A. i Porr Bau GmbH, jest  realizowana w systemie „projektuj i buduj”.

Postęp w realizacji inwestycji zaprezentował samorządowcom, przedstawiciel Wykonawcy (PORR S.A.), Dyrektor Projektu – Mirosław Raduszewski. Inwestycja jest realizowana w kilku miejscach jednocześnie - dotyczy to w szczególności obiektów inżynieryjnych. Roboty ziemne związane z formowaniem pasa drogowego, które wymagają ogromnych nakładów pracy z uwagi na duże zróżnicowanie rzeźby terenu, wg informacji kierownika robót zaawansowane są w ok. 80%.

 

Nowo wybudowana trasa będzie miała o około 18 km długości, budowane są drogi dojazdowe i obiekty inżynierskie, m.in. 8 wiaduktów drogowych - w tym estakada o długości 450 metrów; most o dł. 300 metrów, cztery  przejścia dla zwierząt i zatoki autobusowe. Powstaje także infrastruktura związana z odwadnianiem pasa drogowego, oświetlenia drogowego. Ponadto zakresem inwestycji objęto również budowę: układu dróg serwisowych, przebudowę dróg innych kategorii oraz czterech skrzyżowań jednopoziomowych.

Budowa jest zlokalizowana na bardzo trudnym terenie zalewowym rzeki Drwęcy, a także zróżnicowanym terenie polodowcowym - co skutkuje koniecznością wykorzystania bardzo zaawansowanych technologicznie metod budowy.

 

Warto wspomnieć, że o obwodnicę Nowego Miasta Lubawskiego zabiegano od kilkunastu lat. Pamiętamy wszyscy, że prace projektowe rozpoczęto jeszcze w 2007 roku. Po wcześniejszych problemach na etapie prac przygotowawczych w latach 2009-10, wreszcie w kwietniu 2012 roku podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej. W 2015 roku przeprowadzono przetarg na wyłonienie wykonawcy w systemie „projektuj i buduj”, a 2 lutego 2018 roku podpisano umowę z PORR S.A. na realizację inwestycji.

Realizacja budowy obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego jest zwieńczeniem starań nowomiejskich samorządowców.

 

Obwodnica ominie Nowe Miasto Lubawskie od wschodu, co pozwoli na rozładowanie ruchu komunikacyjnego poprzez wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum. Poprawi to warunki ruchu zarówno na DK 15, w samym mieście, a pośrednio również w całym województwie warmińsko-mazurskim, szczególnie w kontekście uzupełniającym przebieg planowanej drogi ekspresowej S5.

Subskrybuj to źródło RSS

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem