Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-
jurek

jurek

Ankieta Koncepcji Rozwoju Strategicznego Miast Sieci Cittaslow Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Szanowni Państwo!


W związku z opracowywaniem przez miasta członkowskie Sieci Cittaslow  "Koncepcji Rozwoju Strategicznego Miast Sieci Cittaslow Województwa Warmińsko-Mazurskiego", Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego zwraca się do Mieszkańców z prośbą o wypełnienie załączonej ankiety.

Nawiązując do celów wyznaczonych w dokumentach programowych Komisji Europejskiej dotyczących polityki spójności na lata 2021-2027 proszę o wypełnienie poniższych tabel (wskazanie przykładów projektów, które mogą być realizowane w naszym mieście w ramach poszczególnych celów i są związane ze specyfiką miast Sieci Cittaslow).


Uprzejmie proszę, aby proponowane projekty zawierały konkretne rozwiązania (rodzaj działań, ich lokalizacja, oczekiwane przez Państwa efekty). Proszę również o wskazanie propozycji nazwy projektu i krótkiego opisu czego ten projekt dotyczy.

Niektóre projekty, które Państwo zaproponują mogą pasować do więcej niż jednego celu. Proszę jednak o nie powielanie tych samych projektów przy różnych celach, a przypisywanie ich do tego celu, w którego założenia Wasza propozycja najbardziej się wpisuje.

 

Uprzejmie proszę o składanie wypełnionych ankiet w Sekretariacie Urzędu Miejskiego w Nowym Mieście Lubawskim, ul. Rynek 1 lub przesłanie ich na adres Biura Stowarzyszenia "Polskie Miasta Cittaslow (10-578 Olsztyn, ul. Piłsudskiego 32/11) w terminie do 28. lutego 2021 r.

 

Formularz ankiety w załączeniu.

W dawnym kościele ewangelickim sala widowiskowo-kinowa będzie miała niepowtarzalny wystrój

Niespodzianką podczas realizacji prac budowlanych przy inwestycji pn. „Remont i przebudowa dawnego kościoła ewangelickiego w celu utworzenia Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Kultury” było okrycie malowideł na suficie budynku, o których wcześniej nie było wiedzy.

Spowodowało to konieczność dodatkowego nadzoru konserwatorskiego, opracowania koncepcji i podjęcia prac konserwatorsko – rekonstrukcyjnych, które zrealizowała pracownia konserwatorska z Bydgoszczy pod kierownictwem Pani Aleksandry Kuszlis-Grygołowicz.

 

Zakres prac obejmował w szczególności:

- naprawy stolarskie stropu,

- uzupełnienie powierzchni stropu w miejscach wycięć desek pod dotychczasową instalację wentylacyjną,

- wykonanie rekonstrukcji ramowych podziałów architektonicznych na sklepieniu z listew drewnianych wraz z ośmiobocznymi rozetami,

- wykonanie obudowy z listew drewnianych dwóch podciągów podpieranych historycznie przez słupy empory,

- wykonanie rekonstrukcji brakujących fragmentów warstwy malarskiej,

- rekonstrukcja kolorystyki podziałów listwowych sklepienia i ośmiobocznych rozet oraz obudowy dwóch podciągów,

- wykonanie zabezpieczenia drewna i warstwy malarskiej.

 

Warto wspomnieć, że w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku te neobarokowe zdobienia malarskie, wykonane przez malarza Ernesta Feya z Berlina w latach 1910 – 1912 na stropie dawnego kościoła ewangelickiego, zostały przykryte płytami pilśniowymi podczas robót adaptacyjnych, przystosowujących wnętrze kościoła pod potrzeby Kina Harmonia w Nowym Mieście Lubawskim. Podczas ówczesnych prac przystosowawczych wszystkie elementy przestrzenne w postaci ozdobnych ram i frezowanych listew, zostały zdjęte i zaginęły.

 

Koszt konserwacji i rekonstrukcji sufitu w wysokości 325 950,00 złotych brutto poniesiony został z budżetu miasta, jednak efekt żmudnej i pracochłonnej pracy jest niepowtarzalny, a odnowione dekoracje sufitu będą uatrakcyjniały wizerunek nowej sali widowisko-kinowej oraz podkreślały zabytkowy charakter obiektu.

Obchody XXIX Światowego Dnia Chorego w Nowym Mieście Lubawskim

Obchodzony corocznie w dniu 11 lutego Światowy Dzień Chorego poświęcony jest osobom dotkniętym problemami zdrowotnymi. Dzień ten, jest też okazją do wyrażenia naszego uznania wszystkim opiekunom oraz pracownikom służby zdrowia i innych instytucji, udzielających codziennego wsparcia osobom cierpiącym w ich walce o powrót do zdrowia. To także odpowiedni moment, aby osoby zdrowe pomyślały o osobach zmagających się – czasami w samotności - z trudami i przeciwnościami jakie powoduje długotrwała choroba.

 

Z tym przesłaniem już od 1998 roku Gmina Miejska Nowe Miasto Lubawskie - i jej jednostki organizacyjne tj. Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, przy współpracy z miejscową parafią rzymskokatolicką - organizuje obchody, w których co roku uczestniczy liczne grono nowomieszczan. Niestety, w bieżącym roku, ze względu na epidemię COVID-19, organizacja uroczystości będąca okazją do wspólnych spotkań, tak ważnych dla utrzymywania międzyludzkich relacji, nie jest możliwa. Pomimo panującej sytuacji, wieloletnia tradycja organizowania obchodów Światowego Dnia Chorego w Nowym Mieście Lubawskim zostanie zachowana, ale będzie miała inną formułę.

 

Z inicjatywy Burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego do stu mieszkańców korzystających z pomocy miejskich ośrodków wsparcia z powodu długotrwałej choroby, przekazane zostaną prozdrowotne upominki z życzeniami. Dystrybucją paczek - przy zachowaniu środków ostrożności i obostrzeń sanitarnych - zajmą się upoważnieni pracownicy MOPS. Niespodzianki i atrakcje z artystycznym montażem słowno-muzycznym dostępnym w TVK ELTRONIK przygotowała Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich. Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Tomasza Apostoła w ramach tegorocznych obchodów udostępni w TVK ELTRONIK transmisję mszy świętej w intencji chorych, która obędzie się 11 lutego o godz. 10.00.

 

Korzystając z okazji, wszystkim mieszkańcom miasta zmagającym się z chorobą, Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego życzy cierpliwości  i wytrwałości w pokonywaniu wszelkich przeciwności oraz powrotu do zdrowia. Wyrazy uznania i wdzięczności przekazuje bliskim i opiekunom, a także pracownikom służby zdrowia i innych instytucji udzielających wsparcia osobom chorym.

Siedemdziesięciolecie małżeństwa mieszkańców naszego miasta

W sobotę 6 lutego 2021 roku Burmistrz Józef Blank wraz z Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego Ewą Machujską uczestniczył w wyjątkowej uroczystości Jubileuszu 70-lecia Małżeństwa Państwa Janiny i Józefa Żywickich.

W tym dniu Dostojni Jubilaci swoją uroczystość wraz z najbliższą rodziną rozpoczęli Mszą Św. w nowomiejskiej Bazylice Kolegiackiej pw. Św. Tomasza Apostoła, a następnie w domu spotkali się w gronie najbliższej rodziny.

Burmistrz Józef Blank w towarzystwie kierownik Ewy Machujskiej złożył Czcigodnym Małżonkom najserdeczniejsze gratulacje i życzenia z okazji Ich pięknego Jubileuszu oraz wręczył bukiet kwiatów i jubileuszowy upominek.

Subskrybuj to źródło RSS

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem