Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-

Duże zaawansowanie prac budowlanych przy obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego

Duże zaawansowanie prac budowlanych przy obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego

W czwartek 3 września 2020 roku, na zaproszenie wykonawcy, Burmistrz Józef Blank wraz z Zastępcą Burmistrza Damianem Artuszewskim wizytowali w terenie budowę obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego. Inwestycja, której wykonawcą jest konsorcjum PORR S.A. i Porr Bau GmbH, jest  realizowana w systemie „projektuj i buduj”.

Postęp w realizacji inwestycji zaprezentował samorządowcom, przedstawiciel Wykonawcy (PORR S.A.), Dyrektor Projektu – Mirosław Raduszewski. Inwestycja jest realizowana w kilku miejscach jednocześnie - dotyczy to w szczególności obiektów inżynieryjnych. Roboty ziemne związane z formowaniem pasa drogowego, które wymagają ogromnych nakładów pracy z uwagi na duże zróżnicowanie rzeźby terenu, wg informacji kierownika robót zaawansowane są w ok. 80%.

 

Nowo wybudowana trasa będzie miała o około 18 km długości, budowane są drogi dojazdowe i obiekty inżynierskie, m.in. 8 wiaduktów drogowych - w tym estakada o długości 450 metrów; most o dł. 300 metrów, cztery  przejścia dla zwierząt i zatoki autobusowe. Powstaje także infrastruktura związana z odwadnianiem pasa drogowego, oświetlenia drogowego. Ponadto zakresem inwestycji objęto również budowę: układu dróg serwisowych, przebudowę dróg innych kategorii oraz czterech skrzyżowań jednopoziomowych.

Budowa jest zlokalizowana na bardzo trudnym terenie zalewowym rzeki Drwęcy, a także zróżnicowanym terenie polodowcowym - co skutkuje koniecznością wykorzystania bardzo zaawansowanych technologicznie metod budowy.

 

Warto wspomnieć, że o obwodnicę Nowego Miasta Lubawskiego zabiegano od kilkunastu lat. Pamiętamy wszyscy, że prace projektowe rozpoczęto jeszcze w 2007 roku. Po wcześniejszych problemach na etapie prac przygotowawczych w latach 2009-10, wreszcie w kwietniu 2012 roku podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej. W 2015 roku przeprowadzono przetarg na wyłonienie wykonawcy w systemie „projektuj i buduj”, a 2 lutego 2018 roku podpisano umowę z PORR S.A. na realizację inwestycji.

Realizacja budowy obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego jest zwieńczeniem starań nowomiejskich samorządowców.

 

Obwodnica ominie Nowe Miasto Lubawskie od wschodu, co pozwoli na rozładowanie ruchu komunikacyjnego poprzez wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum. Poprawi to warunki ruchu zarówno na DK 15, w samym mieście, a pośrednio również w całym województwie warmińsko-mazurskim, szczególnie w kontekście uzupełniającym przebieg planowanej drogi ekspresowej S5.

Ostatnio zmienianyczwartek, 03 wrzesień 2020 14:23
Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem