Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-
mirek

mirek

Jubileusz 50-lecia małżeństwa

W poniedziałek 3 grudnia 2018 roku Burmistrz Józef Blank zaprosił do Urzędu Miejskiego w Nowym Mieście Lubawskim Państwa Lidię i Henryka Dembler oraz Państwa Hannę i Celestyna Sternickich, aby wraz z Kierownikiem USC Ewą Machujską złożyć Jubilatom życzenia z okazji 50-tej rocznicy zawarcia związku małżeńskiego.
Burmistrz udekorował dostojnych Jubilatów Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie nadanymi przez Prezydenta RP, odczytał listy gratulacyjne (m.in. od Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego) oraz podarował albumy „Kronika zatrzymanego czasu", a Panie Lidia i Hanna otrzymały również storczyki w doniczce.
Spotkanie upłynęło w miłej, rodzinnej atmosferze i było okazją do wielu wspomnień Jubilatów z Ich młodości.

II Wojewódzkie spotkanie Rad Seniorów

W dniach 27-28 listopada br. w Olsztynie odbyło się II Wojewódzkie spotkanie Rad Seniorów. W spotkaniu organizowanym przez  olsztyńską FOS-ę uczestniczyli członkowie wybranej w październiku Społecznej Rady Seniorów Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz przewodniczący i działacze kilkunastu działających obecnie w naszym regionie Rad Seniorów.

 

Na konferencji omówiono:

 

-Główne punkty aktualnej polityki senioralnej  na lata 2014-2020

-Cele powstałej Społecznej Wojewódzkiej Rady Seniorów przy Marszałku Województwa jej skład osobowy i liczbowy.

-Działalność Suwalskiej Rady Seniorów omówiła Maria Jolanta Lauryn-przewodnicząca i członek Zarządu Województwa Podlaskiej Rady Seniorów.

 Podczas konferencji przeprowadzono 2 panele akcji, w których głównym tematem były zadania, działanie oraz relacje na linii Gminna Rada Seniorów - Wojewódzka Rada Seniorów.

Bogaty program uzupełniła otwarta dyskusja na temat zasad funkcjonowania, komunikowania się, współpracy z urzędem i promocji Gminnych Rad Seniorów.

Omówiono też misję, regulamin i plan działania Wojewódzkiej Społecznej Rady Seniorów. Wypracowane materiały posłużą jako zagadnienia na I formalne spotkanie tego gremium w II połowie stycznia 2019 roku.

Należy nadmienić, iż w konferencji wziął udział Przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów Lech Bober, który na konwencji powiatowej na początku października został wybrany na członka Wojewódzkiej Społecznej Rady Seniorów jako reprezentant powiatu nowomiejskiego.

Złoty jubileusz naszych mieszkańców

W środę 28 listopada 2018 roku Burmistrz Józef Blank zaprosił do Urzędu Miejskiego w Nowym Mieście Lubawskim Państwa Krystynę i Stanisława Anszczak oraz Państwa Wiesławę i Zygmunta Nelkowskich, aby wraz z Kierownikiem USC Ewą Machujską złożyć Jubilatom życzenia z okazji 50-tej rocznicy zawarcia związku małżeńskiego.
Burmistrz udekorował dostojnych Jubilatów Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie nadanymi przez Prezydenta RP, odczytał listy gratulacyjne (m.in. od Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego) oraz podarował albumy „Kronika zatrzymanego czasu", a Panie Krystyna i Wiesława otrzymały również storczyki w doniczce.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze i było okazją do wielu wspomnień Jubilatów z Ich młodości.

Realizacja projektu ”Wiedza i umiejętności kapitałem w przyszłość" w SP nr 1


Podczas specjalistycznych zajęć logopedycznych w ramach realizacji projektu pn. „Wiedza i umiejętności kapitałem na przyszłość” uczniowie wykonywali pracę nad korektą wad wymowy rozpoczynając od ćwiczeń usprawniających narządy artykulacyjne oraz  ćwiczeń oddechowych. Do zajęć wykorzystywane są  pomoce dostępne w szkole.
Natomiast na zajęciach przyrodniczo-matematycznych dzieci odkrywały jesienną spiżarnię - wyróżniały części składowe roślin, oceniały które części składowe są jadalne, wymieniały sposoby przechowywania i przetwarzania warzyw i owoców, określały ich wartości odżywcze oraz wpływ na organizm człowieka.
Podczas zajęć z chemii przeprowadzone zostały doświadczenia, które pozwoliły wytworzyć dwutlenek węgla. Uczniowie zajmowali się sporządzaniem mieszanin substancji oraz rozdzielaniem ich różnymi sposobami. Liczone były składy mieszanin oraz średnia masa atomowa na podstawie ilości poszczególnych izotopów pierwiastka. Uczniowie zajmowali się również obliczaniem stężeń roztworów.
Na zajęciach wyrównujących z biologii omawiana była budowa organizmów wielokomórkowych oraz składniki chemiczne organizmów. Uczniowie wykonywali preparaty mikroskopowe, które później oglądali i analizowali pod mikroskopem.
Podczas kółka matematyczno-przyrodniczego uczniowie odbyli wycieczkę do lasu, której celem było wyjaśnienie, w jaki sposób rośliny i zwierzęta szykują się do nadchodzącej zimy. Uczniowie rozpoznawali gatunki krzewów, drzew oraz napotkanych zwierząt. Podczas wycieczki dzieci prowadziły proste obserwacje (w parku obserwowały wiewiórkę, sikorki i grzyby, a w lesie znalazły ślady sarny). Uczniowie poznali zasady zachowania się w parku i w lesie oraz sposoby prowadzenia obserwacji.

Subskrybuj to źródło RSS

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem