Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-

Zebranie robocze Miejskiej Rady Seniorów

W dniu 12.06.2017 r. odbyło się zebranie robocze Miejskiej Rady Seniorów.

 

Głównym celem w/w zebrania była analiza planu pracy Rady w I półroczy 2017r.
Na wstępie przewodniczący Rady Lech Bober przedstawił ważniejsze dokonania Rady w I półroczu.
Podstawowym celem działania jest reprezentowanie środowiska seniorów-opiniowanie, reprezentowanie, doradzanie władzom miasta w sprawach ważnych dla osób starszych.

 

Powyższe zadania realizujemy poprzez ciągły dialog z władzami miasta, udział w posiedzeniach Rady Miasta.

 

Ważnym wydarzeniem w naszej działalności było spotkanie z przedstawicielem Rzecznika Praw Obywatelskich, które zgromadziło w Sali sesyjnej Urzędu Miejskiego spore grono seniorów z powiatu nowomiejskiego. Tematem w/w spotkania był system wsparcia osób starszych w środowisku zamieszkania. W obliczu starzejącego się społeczeństwa temat bardzo ważny wręcz priorytetowy dla seniorów oraz samorządowców.

 

Nadmieniam, że po wykładzie otrzymaliśmy z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich podziękowanie za zaproszenie, mile przyjęcie i duże zainteresowanie uczestników w tym władz samorządowych.

 

Ważnym wydarzeniem w pracy naszej Rady było zorganizowanie w dniu 26.04.2017r. Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej. Spotkanie przeprowadzone było w postaci lekcji seniorów z młodzieżą Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida, podczas której zarówno młodzież jak i seniorzy wymienili swoje oczekiwania wobec siebie oraz jakie można podjąć działania aby relacje nasze były jak najlepsze. Wypowiedzi z obu stron były celowe poparte argumentami i w pełni zaakceptowane.

 

Na podsumowanie odbyły się krótkie występy zarówno młodzieży jak i seniorów, wspólna kawa z ciastem upieczonym przez młodzież i seniorów.

W spotkaniu brali udział nasi goście pan Burmistrz J. Blank pani sekretarz Starostwa Powiatowego E. Kalisz Górzkowska, dyrektor szkoły pani Przeradzka Martko oraz przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta z opiekunką panią M. Kortes

Ważną informacją dla nowomiejskich seniorów jest możliwość uzyskania lub poszerzenia swoich umiejętności obsługi komputera w programie E-kompetencje bez barier

Zapraszamy wszystkich seniorów do udziału w projekcie, obejmującym 10 czterogodzinnych spotkań odbywających się w Bibliotece Miejskiej i Szkole Podstawowej Nr 2 na ul. Tysiąclecia. Zgłoszenia i szczegóły można uzyskać w Bibliotece lub u członków naszej Rady – zapraszamy.

Ustalono, że w szkoleniu Rad Seniorów zorganizowanym przez „ Głos Seniora” z Krakowa w Olsztynie weźmie udział z naszych radnych pani Urszula Rau i przewodniczący Lech Bober.

Nadmieniam, że przystępujemy do opracowania, zgodnie z planem pracy ‘Poradnika dla nowomiejskiego seniora” – uwagi i sugestie można zgłaszać do naszych Radnych.

Spotkanie nasze poświęciliśmy również sprawom bieżącym, oraz zasygnalizowaniu utrudnień i bolączek utrudniającym życie seniorów. Radni zgłaszali problemy i utrudnienia, które zostały przekonsultowane na spotkaniu z Burmistrzem Miasta, który obiecał zająć się zgłoszonymi problemami.

 

Zgłoszono uwagi dotyczące:

- braku kawiarni, miejsca spotkań na rynku nowomiejskim.

- czystości naszego miasta /trawniki, brak koszy na śmieci/.

- małej ilość ławek do odpoczynku na mieście.

- fontanny na rynku.

- nieskoszone trawniki i wystające gałęzie na ul. Wojska Polskiego.

- brak okulisty z  NFZ.

- jednodniowa rejestracja u dentysty / raz w miesiącu na cały miesiąc/.

- urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu nieodpowiednio zlokalizowane / ul. Tysiąclecia/.

- parkomaty na ul. Kopernika / brak miejsc wydzielonych, nieodpłatnych przy pawilonach handlowych/.

 

Burmistrz zapoznał się z przedstawionymi uwagami i wnioskami seniorów, stwierdził, że nie wszystkie zadania znajdują się w gestii samorządu i nie ma wpływu- dotyczy to uwag dotyczących służby zdrowia.

Okazało się, że część wnioskowanych problemów przez Miejską Radę Seniorów jest już wcześniej przyjętych do realizacji. Pozostałe zgłoszone uwagi zostaną skierowane do właściwych instytucji w celu realizacji.

Zebranie robocze naszej Rady było podsumowaniem naszej półrocznej działalności, zapraszamy wszystkich nowomiejskich seniorów do współpracy z Miejską Radą Seniorów , której siedziba mieści się w Urzędzie Miejskim sala Nr.36 oraz z poszczególnymi Radnymi naszej Rady.

 
Sekretarz
J. Tykarska

Przewodniczący Rady
L. Bober

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 24 lipiec 2017 07:26
Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem