Przejdź do treści
Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 723.
  • JFile::read: Nie można otworzyć pliku: /home/umnml/ftp/media/k2/assets/js/k2.frontend.js?v=2.10.3&b=20200429&sitepath=/.
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-

Wizyta seniorów z Nowego Miasta Lubawskiego na Ziemi Kaszubskiej

Wizyta seniorów z Nowego Miasta Lubawskiego na Ziemi Kaszubskiej

W połowie maja 2018 roku trzydziestoosobowa grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku i delegacji Miejskiej Rady Seniorów z przewodniczącym Lechem Boberem z Nowego Miasta Lubawskiego, przebywała na wycieczce po pięknej Ziemi Kaszubskiej. Jednym z punktów programu było spotkanie z przedstawicielami Kół Polskiego Związku Emerytów i Rencistów oraz  Zespołu ds. Seniorów Gminy Kościerzyna.

Wizytę naszych seniorów poprzedziło wcześniejsze spotkanie w Warszawie w gmachu Sejm RP p. Lecha Bobera i wójta gminy Kościerzyna p. Grzegorza Piechowskiego, którzy uczestniczyli w III Konferencji poświęconej problematyce osób starszych, zorganizowanej przez sejmową Komisję Polityki Senioralnej. Pan wójt zachęcił do poszerzenia integracji środowiska osób starszych i zaprosił przedstawicieli z naszego miasta do odwiedzin Kościerzyny.

Serdeczne powitanie ze strony gospodarzy wprowadziły pogodny i przyjazny nastrój. Wszyscy zasiedli przy kawie i smacznym cieście przygotowanym przez tamtejsze seniorki. Czas umilała zebranym orkiestra z Wielkiego Klincza „TRZY ASY”.

Seniorzy z gminy Kościerzyna pod kierunkiem Krystyny Fredy zaprezentowali piosenki w języku kaszubskim. Delegacja z naszej gminy z entuzjazmem włączyła się w śpiew, korzystając z przygotowanych śpiewników. Zachwyt budziły panie w pięknych strojach kaszubskich, które objaśniły znaczenie kolorów, nazwy przedmiotów i potraw w języku kaszubskim. Nasi Seniorzy byli bardzo zainteresowani kulturą kaszubską, obyczajami i historią ziemi Kaszubskiej. Zachwycali się pięknem tzw. „Szwajcarii Kaszubskiej”, niezwykłym ukształtowaniem terenu i bogactwem przyrody. Byli pod wrażeniem zwiedzanych unikatowych miejsc i skansenu we Wdzydzach, szlakiem historii i wyjątkowych pamiątek w Szymbarku, oraz w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Odwiedzili również Zakłady Porcelany Stołowej „LUBIANA” S.A w Łubianie, które tworzą największą „GRUPĘ PORCELANOWĄ” w Europie. Wspólne śpiewy i skoczne melodie orkiestry zachęciły wszystkich do wesołych pląsów i radosnej rehabilitacji przez taniec.

Wspólne rozmowy pozwoliły na wymianę doświadczeń o formach pracy i organizowaniu wolnego czasu społeczności trzeciego wieku. Seniorzy z żalem rozstawali się z nowo poznanymi przyjaciółmi, mając nadzieje na dalsze kontakty i integrację między środowiskami seniorów z Kaszub i Warmii. Przewodniczący Rady Seniorów pan Lech Bober i Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku pani Elżbieta Grzonkowska przekazali organizatorom spotkania pamiątkowe upominki i dyplomy z podziękowaniem.

 

Ostatnio zmienianywtorek, 14 sierpień 2018 12:28
Więcej w tej kategorii: « Spotkanie Alzheimer w rodzinie »
Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem