Przejdź do treści
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-
Patryk

Patryk

Spotkanie z młodzieżą w ramach projektu Euroregion Bałtyk

We wtorek 4 grudnia 2018 roku na Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Nowym Mieście Lubawskim odbyło się kolejne spotkanie z Prezesem Fundacji Civis Polonus z Warszawy Joanną Pietrasik - członkiem zespołu realizującego transgraniczny projekt SB YCGN - South Baltic Youth Core Groups Network, w którym Gmina Miejska Nowe Miasto Lubawskie jest partnerem stowarzyszonym.

W spotkaniu projektowym uczestniczył Burmistrz Józef Blank, Jerzy Grządzielewski-  Kierownik Referatu Promocji i Współpracy Zagranicznej, Magdalena Kortes – opiekun Młodzieżowej Rady Miasta, uczniowie ze szkół podstawowych w Nowym Mieście Lubawskim.

Burmistrz Józef Blank wspólnie z uczestnikami omawiał możliwości zwiększenia udziału młodego pokolenia mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego w życiu społecznym i w procesie kształtowania przestrzeni miejskiej - bowiem ideą przewodnia projektu jest zwiększenie partycypacji młodzieży w procesie decyzyjnym na poziomie lokalnym oraz wzmocnienie zdolności lokalnych i regionalnych osób decyzyjnych z obszaru Południowego Bałtyku zajmujących się polityką młodzieżową i zrównoważonym rozwojem. 

Głównymi grupami docelowymi projektu są miejskie rady młodzieżowe, młodzieżowe organizacje pozarządowe i organizacje społeczne, organizacje pozarządowe, młodzież i osoby zajmujące się problematyką młodzieży.

Celem ogólnym transgranicznego projektu jest zbudowanie sieci współpracy partnerów regionu Południowego Bałtyku umożliwiającej zwiększenie partycypacji obywatelskiej młodych na poziomie lokalnym - m.in. Młodzieżowych Rad Miast i organizacji pozarządowych działających na rzecz młodzieży.

 

Cele szczegółowe projektu:

1) zwiększenie współpracy transgranicznej, wymiany doświadczeń i kompetencji partnerów na temat partycypacji obywatelskiej młodych,

2) zwiększenie możliwości i kompetencji jednostek samorządu terytorialnego i ich przedstawicieli do prowadzenia dialogu obywatelskiego z młodymi,

3) upowszechnienie wniosków i doświadczeń projektu oraz wspólna analiza i refleksja na temat przyszłości partycypacji młodych w obszarze Południowego Bałtyku.

 

Projekt zakłada następujące działania:

- przygotowanie raportu opartego na analizach, badaniach jakościowych i ilościowych; dostosowanie kwestionariusza w celu poznania oczekiwań młodzieży, barier, narzędzi oraz zbadanie zasobów potrzebnych do poprawy sytuacji;

- opracowanie zasad i standardów dla sieci transgranicznych, przykłady procesów partycypacji, opisy przypadków oparte na doświadczeniach każdej z gmin, utworzenie grupy młodzieżowej;

- organizacja międzynarodowej konferencji, indywidualne konsultacje, grupy dyskusyjne, konkursy, szkolenia, seminaria, wizyty monitorujące, przemówienia publiczne prowadzone przez młodzież;

- zaprezentowanie doświadczeń związanych z partycypacją młodzieży w lokalnym zarządzaniu; przygotowanie portfolio identyfikującego młodzież, materiały wideo, transgraniczna kampania reklamowa i portal internetowy.

 

Projekt rozpoczął się pierwszego stycznia br. i realizowany będzie do końca 2019 roku. Liderem projektu jest Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk (organizacja zrzeszająca 41 gmin z województw: warmińsko-mazurskiego i pomorskiego).

Upamiętniono 79. rocznicę Czarnego Czwarku w Nowym Mieście Lubawskim

W piątek 7 grudnia 2018 roku dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń Czarnego Czwartku 1939 roku, społeczeństwo nowomiejskie uczciło pamięć 25 rozstrzelanych mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego i Lubawy.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji rozstrzelanych, w której uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, poczty sztandarowe, kombatanci, służby mundurowe, harcerze, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych oraz licznie zebrana nowomiejska młodzież.

Po zakończeniu uroczystości w bazylice p.w. Św. Tomasza Apostoła, przy akompaniamencie miejskiej orkiestry dętej, wszyscy zebrani udali się do miejsca kaźni mieszczącego się przy ulicy Działyńskich (dawna siedziba Selbstschutz) oraz na miejsce egzekucji piętnastu Nowomieszczan przy ulicy 7 Grudnia, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

Przy pomniku zamordowanych 7 grudnia, po przedstawieniu rysu historycznego wydarzeń pamiętnego czwartku 1939 roku, odczytano apel poległych, zaś ks. Kanonik Zbigniew Markowski odmówił modlitwę za poległych Nowomieszczan.

Zwracając się do licznie zgromadzonych uczestników uroczystości, Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego mówił o potrzebie zachowania w pamięci wydarzeń Czarnego Czwartku oraz podziękował kombatantom i obecnym na uroczystości za udział w nowomiejskich obchodach 7 grudnia 1939 roku. Kierując słowo do zgromadzonej młodzieży, Burmistrz zaapelował o kultywowanie pamięci o ofiarach tragicznych wydarzeń w Nowym Mieście Lubawskim i Lubawie.

Następnie wszyscy uczestnicy spotkania w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury wysłuchali przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich przypomnienia wydarzeń, jakie miały miejsce 79 lat temu na ulicach Nowego Miasta Lubawskiego.

 

Mikołajki na Nowomiejskim Rynku

W środę 6 grudnia 2018 roku nowomiejskie dzieci odwiedził Mikołaj, który ze swojego konnego zaprzęgu - opatrzonego herbem naszego miasta i logo sponsorów firm Szynaka Meble oraz Banku Spółdzielczego w Nowym Mieście Lubawskim - rozdawał słodycze i inne upominki jeżdżąc wokół Rynku i uliczkami centrum.

Święty Mikołaj oraz towarzyszące mu Śnieżynki odwiedzili także szkoły podstawowe i przedszkola, gdzie zostali entuzjastycznie powitani przez dzieci, które w podziękowaniu podarowały własnoręcznie przygotowane laurki.

Następnie o godzinie 15.00 na nowomiejskim rynku, koncertem piosenek zimowych rozpoczęła się impreza mikołajkowa. Maluchy mogły zrobić sobie zdjęcie z gwiazdorem, a pod namiotem sponsora otrzymać Certyfikat Grzecznego Dziecka 2018 z podpisem Mikołaja. O godzinie 16.00 po chóralnym odliczaniu Burmistrz Józef Blank w asyście Mikołaja i Roberta Komasary - dyrektora Banku Spółdzielczego w Nowym Mieście Lubawskim, zapalił lampki na choince ustawionej na rynku oraz balkonie Urzędu Miejskiego.

 Po imprezie plenerowej, w Miejskim Centrum Kultury dzieci mogły obejrzeć teatrzyk pt. „Mikołajkowa Niespodzianka”. 

Subskrybuj to źródło RSS

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem